ceturtdiena, 2014. gada 2. janvāris

Slīpējot savas skaipa koučošanas iemaņas, mācos no pieredzējušiem koučiem

Inta Santa

Individuālā izaugsmes veicināšana/koučings skaipā
Šajā rakstā tiek piedāvāts ieskats jautājumos, kas saistīti ar izaugsmes veicināšanu/koučingu skaipa vidē. Kāpēc tas tiek piedāvāts skaipā? Kas ir nepieciešams skaipa sesijai? Vai skaipa koučings gadījumā nav mazāk efektīvs, kā klātienes koučings? Kas jādara, lai vienotos par skaipa sesiju?


Kāpēc koučings tiek piedāvāts skaipā?
Koučings ir mūsdienīgs izaugsmi veicinošs process un tam piedienas mūsdienīgi  izplatīšanas kanāli. Lai cik tas smalki neizklausītos, tomēr tā ir, jo mūsdienu dzīvē par vispatstāvīgāko lietu ir kļuvušas pārmaiņas. Dinamiskā dzīve ievieš savas korekcijas un tiem, kuri vēlas dzīvē paspēt vairāk, tērējot savus resursus mazāk, visnotaļ labs palīgs ir internets un tā piedāvātās iespējas. Viena no šādām iespējām ir skaips.

Koučings skaipā ļauj ekonomēt laiku – nav nepieciešams ieplānot laiku nokļūšanai vienā vai otrā vietā. Koučings skaipā ļauj ekonomēt arī naudu – nav nepieciešams tērēt līdzekļus nokļūšanai kādā konkrētā vietā.  Abu šo ekonomiju rezultātā, nereti skaipa koučings tiek piedāvāts par pievilcīgāku cenu, kā klātienes koučinga sesijas.


Kas ir nepieciešams skaipa sesijai?
*Klasiskā variantā skaipa sesijai ir nepieciešams dators un stabils interneta pieslēgums (tiek ieteikts neizmantot mobilo interneta pieslēgumu,  jebkurā gadījumā šo sakaru kvalitāti ir nepieciešams pārbaudīt). 
*Protams, skaipa sesijai ir nepieciešama pati SKYPE programma: to var lejupielādēt internetā un izmantot saziņai ar sev svarīgiem cilvēkiem – gan rakstot čatā, gan runājot tieši tāpat, kā pa telefonu, gan sazinoties ar video zvana palīdzību.
*Lai varētu sarunāties un dzirdēt sarunu partneri, ir nepieciešams austiņas un mikrofons. Ir datoru modeļi, kuriem mikrofons un skaļrunis ir jau iebūvēti, tomēr mana pieredze rāda, ka skaipa sesijai ērtāka ir atsevišķi izmantojama ierīce, kas nodrošina labāku dzirdamību. Labi, ja tai ir garāks vads (der arī bezvadu), jo nereti koučinga sesijas laikā ir nepieciešams pārvietoties telpā.
* Gan klientam, gan koučam telpā būtu jābūt vienatnē – gluži kā individuālās sesijas laikā.
*Vēlams, ka telpā ir logs, pa kuru skatīties sesijas laikā.  Sesijas rezultāts būs labāks, ja būs iespēja skatīties kaut kur tālumā, nevis pētot datora ekrānu.

Šis ir arī viens no  iemesliem, kādēļ skaipa koučingā nav īpaši populāras vebkameru izmantošana jeb videozvani.
Otrs iemesls, nelietot video zvanu, ir apstāklis, ka video zvans aizņem lielāku interneta resursu, kā dēļ var ciest sarunas tehniskā kvalitāte.

Ir kouči, kuri iesaka, ar klientu sasveicināties, izmantojot video zvanu, bet pēc tam pāriet parastās sarunas režīmā.
Tomēr, ir kouči, kuri ir iecienījuši video zvanu arī sesijas laikā, tiesa, tikai vienā virzienā – lai koučs varētu novērot klientu. Nav noslēpums, ka klienta ķermeņa valoda var pateikt daudz vairāk kā izteiktie vārdi.


Vai skaipa koučings gadījumā nav mazāk efektīvs, kā klātienes koučings?
Šis jautājums ir pilnīgi saprotams, izlasot iepriekšējo rindkopu. Protams, klātienes sesijā gan koučam, gan klientam ir iespējams izmantot visas maņas un daudz precīzāk “nolasīt” patieso atbildes saturu. Tomēr ne vienmēr klātienes sesija ir efektīvāka. Mana pieredze rāda, ka ir klienti, ar kuriem tieši skaipa sesijas ir bijušas efektīvākas. Iespējams, ka sadarbībā ar šādiem klientiem ir bijusi nepieciešamība mazināt emocionālo fonu, kuru vairāk vai mazāk rada otra cilvēka (kouča) klātbūtne. Esmu dzirdējusi teicienu, ka koučam ir jābūt kā baltai lapai klienta apziņā, lai tas pēc iespējas mazāk ar savu personību ietekmētu klienta sajūtas, domas vai atbildes. Skaipa gadījumā šo “baltās lapas” principu ievērot ir vieglāk.

Vēl ir novērots, ka šāds neklātienes sarunu variants:
- ļauj klientam justies drošāk (pazīstama un ērta vide, zināmā mērā iespēja ievērot anonimitāti, kā arī novērš “slikto matu dienas” radīto efektu);
- liek klientam vairāk fokusēties uz sarunas saturu. Ir novērots, ka tieši neklātienes sarunām ir nepieciešams 30% mazāk laika rezultāta sasniegšanai, kā klātienes sarunām.

Faktu, ka neklātienes konsultēšana ir līdzvērtīga klātienes konsultācijai, apliecina 2002.gadā ASV veiktais pētījums* par telefonisko konsultēšanu psiholoģijā.
Šajā pētījumā piedalījās 186 respondentu, kuriem pētījuma gaitā  tika piedāvāta telefoniska psiholoģiskā konsultēšana. Pēc katras no 4 konsultēšanas sesijām, klientiem tika aizsūtīta anketa. Bāzējoties uz šīs anketas datiem, tika konstatēts, ka 68% gadījumu klienti bija ļoti vai pilnīgi apmierināti ar telefona konsultēšanu, savukārt 53% norādīja, ka sajutušies labāk šīs konsultēšanas rezultātā. Tomēr ir jāatzīmē, ka salīdzinot šos pētījuma datus ar klātienes psiholoģiskās konsultēšanas vērtējuma datiem (kas tika veikts 1998.g.), tika konstatēts, ka gadījumos, kad  klients jūtas ļoti slikti, efektīvāka tomēr ir klātienes konsultācija (54% uzlabojumi) nekā telefoniska konsultācija (31% uzlabojumu).
Jebkurā gadījumā, iespēja attālināti sazināties ar izaugsmes treneri/ kouču (lai tā būtu telefoniska saruna, video zvans, skaipa čats, vai pat, iespējams, e-pasts) paplašina klienta iespējas izvēlēties visērtāko veidu sev svarīgo izaugsmes un attīstības jautājumu risināšanai.

Kas jādara, lai vienotos par skaipa sesiju?

- Jāapzinās vēlme pēc pārmaiņām (biznesa vai personīgajā dzīvē);
- Jāsaprot, ka koučings ir vēlamais veids, kā šīs pārmaiņas īstenot;
- Jāatrod koučs (Biedrība ICF.LV piedāvā profesionālu kouču datu bāzi www.icf.lv);
- Jāsazinās ar kouču sev ērtākajā veidā (e-pasts, telefons);
- Jāvienojas par sadarbības noteikumiem un sadarbības uzsākšanu (laiks, ilgums, apmaksa, kas notiek, ja skaips nestrādā utml.);
- Jābūt gatavam, ka pārmaiņas tiešām notiks!

Veiksmes Jums Jūsu pārmaiņu ceļā! Uz tikšanos!

*Effectiveness of telephone counseling: A field-based investigation. Reese, Robert J Conoley, Collie W Brossart, Daniel F Journal of Counseling Psychology 2002 vol.49 issue 2 pages 233-242

inta_santa_icfInta Santa personīgās un komandu attīstības trenere/ koučs. MBA, psiholoģijas bakalaurs. Dzīvo Aizputē. Strādā latviešu un krievu valodās, gan klātienē, gan arī skype režīmā. International Coach Federation (ICF) Latvia Valdes (2012) locekle.
Kontaktinformācija:
www.intasanta.lv
e-pasts: intasanta@apollo.lv
twitter: @intasanta
skype: inta.santa


trešdiena, 2014. gada 1. janvāris

Emocijas tavā ķermenī

http://blogs.discovermagazine.com/d-brief/2013/12/30/body-atlas-reveals-where-we-feel-happiness-and-shame/#.UsRJnPs9U9k

Laimīgu tev 2014.!



Uz mirkli iedomājies – šis gads jau pagājis. Viss ir noticis vislabākajā veidā, viss piepildījies, ko esi sapņojis. Tu, atskatoties uz 2014. gadu ar patiesu gandarījumu vari teikt – tā bija labākā versija manam gadam, ko varēju vēlēties. Tā ir mana labākā dzīve, ko varēju šajā gadā dzīvot, tie ir labākie mērķi, kurus varēju 2014. gadā piepildīt. Tā nu tu laimīgs stāvi un kā no malas raugies uz savu dzīvi 2014. gadā, raugies uz visām savas dzīves jomām – gan personīgo, gan profesionālo, gan atpūtu, gan hobijiem, gan vēl kādu. Gandarījums un prieks. Iztēlojies jo spilgti! Pasapņo! Pārcelies uz mirkli tajā nākotnē, kas varētu būt, ja viss ir iespējams, ja viss notiek vislabākajā veidā priekš tevis. Vai tev patīk? Izbaudi to! Varbūt pat sadzirdi, sasmaržo, sagaršo. Fantāzija? Šobrīd jā. Bet nesteidzies ieslēgt savu iekšējo skeptiķi! Ļauj savai zemapziņai sajust virzienu, kurā gribi doties. Varbūt piepildīsies vien 80% sasapņotā, varbūt 99% bet varbūt visi 100 %.
Kā, to varēti sasniegt? Ja viss būtu iespējams? Atļauj atnākt visiem veidiem – kā. Lai tavs iekšējais skeptiķis un kritiķis vēl nedaudz paciešas. Ieslēdz sevī azartu kļūt par ģeniālāko risinājumu meklētāju savam veiksmes gadam! Tev rodas 100 trakas idejas, kā to dabūt gatavu? Labi! Tagad vien atliek ar tām pastrādāt – apvienot vai izsijāt. Izvēlēties dažas – tieši tev un tavai dzīvei reālākās. Saprast kādus resursus tam vajadzēs. Ja naudu – tad cik. Ja atbakstu, tad kādu un no kā, ja labus ieradumus, tad kādus, ja iekšējos resursus, tad kādus.
Tagad vari dot vārdu savam kritiķim jeb riska menedžerim, lai norādītu visas vietas, kur varētu noiet greizi vai nesanākt. Atceries – tavs ģeniālais iekšējais risinājumu meklētājs atradīs arī veidus, kā atrisināt riskantās situācijas, atrisināt to, ja mainās apstākļi.
Paskaties vēlreiz no nākamās gadu mijas atpakaļ. Ir taču jau skaidrāk un reālāk redzams – sapņi var piepildīties! Un sajust: „Es to sen esmu pelnījis!”. Ieraudzīt to nākotnes gandarījumu, to, ko tu nākotnē dari un arī savus jaunos ieradumus, kas ļāvuši itin aizrautīgi to sasniegt. Ieraudzīsi, cik tas ir vērtīgi priekš sevis – gads savā labākajā versijā, ko tas tev var sniegt. Ieraudzīsi atpakaļ skatoties tos galvenos lielākos soļus, kas ļāvuši nonākt savā vislabākajā 2014./2015. gadumijā. Ieraudzīsi to vērtīgo, kā dēļ esi spējis šos soļus veikt ar lielu degsmi. Ieraudzīsi izaugsmes prieku un gandarījumu visa sava ceļa garumā. Ieraudzīsi to laimi, ko dod šī kalpošana sev un savām vērtībām, ko dod citiem tava labākā versija 2014. Tā ir tā laime, ko vēlu tev šajā gadu mijā! Ja vajag atbalstu, varbūt arī es tādu varu sniegt ;)