trešdiena, 2013. gada 13. februāris

Džohari logs


Zināms pašam
Nezināms pašam
Zināms citam
Atvērts (Open)
Tas, ko pats zinu par sevi, paužu un citi to arī par mani zina
Akls (Blind)
Tas, ko pats par sevi nezinu, taču caur zemapziņas valodu paužu citiem, citi par mani to zina.
Nezināms citam
Slēgts (closed)
Tas, ko pats par sevi zinu, bet nepaužu, noklusēju citiem. Citi par to nezina.
Tumšs (Dark)
Tas, ko nezinu par sevi, ko citi nezina par mani. Šajā kavadratā var slēpties gan bailes, gan lieli talanti.


Džohari logs
To 1955. gadā formulēja divi amerikāņu psihologi – Džozefs Lufts un Haringtons Inghams. No vārdiem Džo un Harijs radās nosaukums Džohari (Johari Window).
Viņu koncepcija – mūsu dzīvēs daudz kas ir atkarīgs no tā cik mēs patiesībā apzināmies savu būtību un cik citi zina par mūsu patieso jēgu.
Atvērtais lauks ved uz panākumiem un laimi dzīvē. Cilvēkam vairojas ticība sev, spoguļojoties citos, iespējamas labākas personīgās attiecības.
Mūs slēgtā teritorija (to, ko par sevi zinām, bet neizpaužam) Ja tas ir kaut kas pozitīvs, mēs var būt pēc inerces šaubāmies par sevi, mēs netērējam pūliņus, lai nostiprinātu pašapziņu. Mēs mēdzam slēpt arī savus trūkumus. Ja tomēr rodas drosme tos celt gaismā un sākt ar tiem strādāt, tas ir liels ieguvums mūsu dzīve. Tā mēs iegūstam spēku.
Aklais lauks. Ir dažas lietas, kas citiem ir tik acīmredzamas par mums, bet paši mēs tās neredzam. Ja tās ir pozitīvas lietas, tad tās apzināties un likt lietā. Ja tās ir negatīvas, tad mums var nākties agrāk vai vēlāk sastapties ar sekām.
Tumšā zona. Svarīgākie dzīves aspekti un talanti var slēpties tumšajā zonā. Tas ir izaicinājums samazināt šo zonu musms ir iespēja paplašināt sava talanta un veiksmes robežas. Mēs atbloķējam savu slēpto potenciālu.
Godīgi attiecoties pret saviem trūkumiem, pieņemot tos bez liekas stresošanas, mēs varam ar tiem strādāt un atbrīvoties.

Nobriedušas personības logs







Bērna, nenobriedušas personas logs







Palielināt apzinātības lauku, nozīmē palielināt savas iespējas un izvēles.
Tu vari to palielināt spoguļojoties citos, jautājot par sevi. Būtiskākais, lai citi ir labi spoguļi tev.
Tu vari to palielināt kādam savam labam „spogulim” vairāk par sevi atklājot un ļaujot spoguļot tavu zemapziņas stāstu par atklāto.
Tā ir katra apzināta izvēle kam un cik par sevis stāstīt. Kam un ko par sevi jautāt. Bieži ir tā, ka otrā redzamo mēs otram bez jautāšanas neatklājam. Jo sevišķi ja zemapziņas paudums ir pretrunā ar apzināti pausto.
Vai tev vajag pret katru būt atklātam? Cik labvēlīgs, atbalstošs, precīzs spogulis tev būs otrs? Kurās situācijās un kurš spēs tevi redzēt ne tikai ārējās izpausmēs, bet dziļāk?

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru